Africkým ovcím horka svědčila

Zatímco pro většinu chovatelů velkých i malých přežvýkavců bylo nezvykle teplé prázdninové počasí doslova utrpením, ovčák Petr Kříž hodnotil letošní chovatelskou sezonu jako výjimečně úspěšnou. Jeho kamerunským ovcím totiž tropické klima ve všeech ohledech náramně svědčilo.

Kamerunské ovce původem ze západní Afriky se dostaly do Evropy lodní dopravou. Zasloužil se o to ředitel ZOO v Hamburku a obchodník se zvířaty v jedné osobě Karl Hagenbeck, kterému tyto ovce na lodi sloužily jako zásoba živé potravy pro dovážené africké šelmy. Zvířata, která nezkrmil, se stala základem zájmového chovu v malých populacích. Na začátku 90. let minulého století byla v Německu založena plemenná kniha pro kamerunské ovce. Cíleným chovem a šlechtěním naši západní sousedé zlepšili u tohoto srstnatého plemene ovcí jak tělesný rámec, tak i užitkové vlastnosti. Kamerunské ovce se tak staly dalším extenzivně chovaným plemenem pro produkci kvalitního masa.
U nás je uvedené plemeno s kombinovanou užitkovostí rozšířené jen v několika málo chovech, přičemž do kontroly užitkovosti je zapojeno okolo stovky čistokrevných bahnic. Největší stádo najdete v Nadějkově na Táborsku, kde tyto ovce se lví hřívou chová Petr Kříž.
„Chovem kamerunských ovcí se zabývám již šestnáct let. I za normálního stavu vegetace zvířata upřednostňují suchou píci, proto vždy mají k dispozici seno v jeslích. Jeho letošní nedostatek mne donutil zkrmovat i starší seno, jehož horší kvalitu jsem vyrovnával příkrmem jádra ze směsi granulí, ovsa a tritikale. V rozumné míře podávám i ovoce, zejména jablka, jichž je letos nadbytek. Nikdy se mi nestalo, že by se mi ovce jablky přecpaly natolik, že by si překyselily bachor nebo se s jimi dávily. Prázdninové teplé klima ovcím ve všech ohledech prospělo, počínaje velmi slušnými přírůstky, ale i bezproblémovým zdravím zvířat,“ pochvaloval si zkušený chovatel Petr Kříž.*
Více se dočtete v časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *