25.10.2020 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ASF byla zaznamenán ve čtyřech evropských státech

Pět zemí má oficiálně zaznamenané nové případy afrického moru prasat u domácích prasat, a to během minulého týdne. Jsou to Polsko, Rumunsko, Rusko, Ukrajina a také Jižní Afrika.

Od prvních případů ASF před více než dvěma roky stále Rumunsko bojuje se šířením choroby. Podle oficiálních zpráv Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) se minulý týden objevilo dalších 40 ohnisek v Rumunsku. Od prvního objevení v červenci bylo nejvíce infekcí odhaleno mezi koncem září a polovinou října. Zatím jsou ohniska v malých chovech a celkem bylo postiženo 680 prasat.

Ukrajina hlásí ASF ve dvou oblastech

Podle oficiální zprávy OIE potvrdila ukrajinská veterinární správa jedno ohnisko ASF na malé farmě u Kyjeva 19. října. O dva dny později byl virus zaznamenán v malém chovu v Donetsku. Celkem bylo infikováno 87 prasat, sedm z nich uhynulo. Zdroj nejnovějších nákaz je neznámý.

Situace ASF v Evropě u domácích prasat

Až do 18. října bylo zjištěno 984 ohnisek ASF u domácích prasat v Evropě, a to od začátku roku 2020. Počet se zvedl o 65 od předchozí aktualizace před dvěma týdny. Z toho bylo 63 ohnisek zjištěno v Rumunsku, a dva v Polsku.

Nejhůře zasaženo je Rumunsko (810 ohnisek). Na druhém místě je Polsko se 100 registrovanými ohnisky, zatímco Bulharsko jich zaznamenalo 19. Minulý týden hlavní polská veterinární správa zapsala nové ohnisko ASF u domácích prasat. Šlo o jediné zvíře v chovu ve východní provincii Lublin. Mezi farmářskými chovy tak bylo přímo ovlivněno 57 000 prasat.

Divoká prasata v Evropě

EC zaznamenával 8953 potvrzených ohnisek ASF u divokých prasat od začátku roku 2020 až do 18. října. To reprezentuje zvýšení ze 173 od 5. října. Takže celkové číslo od roku 2019 je 6407.

Podle tohoto zdroje se většina ohnisek objevila v Maďarsku – 3608, což je skok z 39 před dvěma týdny. V Polsku to je 3387 z 58 za stejné období.

Od začátku tohoto měsíce potvrdilo sedm jiných evropských států vypuknutí ASF: Rumunsko (688 ohnisek tento rok), Bulharsko (437), Lotyšsko (230), Slovensko (187), Litva (186), Německo (70) a Estonsko (51).

Nové případy u divokých prasat hlásily OIE minulý týden Maďarsko (43), Rumunsko (23), Rusko (3) a Německo a Lotyšsko (každý s dva).

Nejnovější aktualizace německého ministerstva zemědělství uvádí 86 nakažených divokých prasat. Od prvního případu odhaleného 10. září pochází všichni divočáci ze tří okresů u Brandenburgu. Národní chov domácích prasat je bez nemoci.

Prasata v Jižní Africe

V Jižní Africe jsou postiženy vesnické chovy prasat (celkem 50 prasat a 15 uhynulo tento měsíc). První případy byly zaznamenány v dubnu u dvou vesnických stád prasat v Great Kei and Buffalo City a Eastern Cape Province.

Více malých chovů v Rusku na Dálném východě

Ruské ministerstvo zemědělství ohlásilo nové případy u malých soukromých stád na Dálném východě. Tři z 21 postižených prasat uhynuli ve dvou areálech ve stejném okresu v Chabarovském kraji.

Od prvního vypuknutí nemoci v srpnu 2019 vzniklo 175 ohnisek ASF v této oblasti Ruska. Množství prasat přímo ovlivněných bude 4778. Tato čísla jsou založená na zprávách OIE.*

Podle All About Food

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down