Bezrozí a genomičtí býci jsou „in“

Počasí tentokrát přálo, slunečný den jako vymalovaný. V Hradištku pod Medníkem se 25. května opět konal „býčí den“.

Plemenářská společnosti Natural, s. r. o, uspořádala přehlídku býků chovaných na místní inseminační stanici. Kromě pětadvaceti býků dojených a masných plemen – české strakaté, jersey, holštýnské, galloway, aberdeen angus, piemontese, belgické modrobílé, blonde d´Aquitaine, charolais, masný simentál, limousine od Naturalu se předvedli také dva holštýnští plemenní býci společnosti Zooservis, kteří jsou ustájení v Hradištku.
Natural byl jednou z prvních společností ve střední Evropě, která se na tento faktor zaměřila. Bezrohá telata nemusí prodělávat stres při odrohování, důležitý je také vliv „ekologických aktivistů“.
„Šlechtění na bezrohost se nemusí vylučovat se selekcí na užitkové a ekonomické znaky, např. matka homozygotně bezrohého býka Magua PP, kterého jste mohli vidět, je kráva, která jako jalovice zabřezla napoprvé, jako kráva zabřezla napoprvé na první laktaci, poté i na druhé laktaci a nadojila 14 tisíc litrů mléka. Takže bezrohá kráva s perfektní plodností a dojivostí není špatná kráva. A genomika otevíra možností, že z takových krav to namnožíte a máte to hned,“ sdělil hlavní šletitel Naturalu Ing. Josef Šlejtr. Více o přehlídce býků v Hradištku se dočtete v Našem chovu č. 7.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *