Býci aberdeen angus přilákali široké publikum

Divácky i soutěžně nejatraktivnější část jihočeské angus show byla jistě kategorie starších plemenných býků. Zde bylo hned několik horkých favoritů z mezinárodní konkurence.

České odchovy reprezentovali býci Bivoj Red z Jakubovic (Vetlabfarm, s. r. o.), Black z Telecí (Josef Dvořák, Telecí), Bio Red ze Stvolínek (Jan Hromas, Stvolínky) a několikanásobný tuzemský šampión Mewil Universal 112Z (M. I. L. O. S. Inc. ČR, Angusfarm Mýto). Odchov farmy Balmachie ze Skotska reprezentoval importovaný býk Balmachie Rodger P190, který má státní registr ZAI 785, a o kterém zřejmě v budoucnu v tuzemsku uslyšíme. Německý chovatel Artur Ruppel z obce Schotten přivezl na výstavu německého šampióna roku 2018 – býka 665419769 DE jménem Etos, syna Rawburdna Edge J983.
Po poměrně dlouhém rozhodování vybral Russell Taylor tři finalisty – Etose, Mewila Universala a Balmachie Rodgera. Třetí příčku si podle něho v budějovickém finále zasloužil odchovanec Angusfarmy Mýto, společnosti M. I. L. O. S. Inc. ČR, Mewil Universal 112Z, který je v majetku Jaroslava Zítka z Pechovy Lhoty. Rozhodčí jej okomentoval jako dobře vyvinutého, extrémně hlubokého býka s dobrou konstitucí.
Stříbro nakonec vybojoval zahraniční chovatel Artur Ruppel a jeho býk Etos, který byl hodnocen jako kompaktní býk s perfektními končetinami a pěknou hlavou.
Zlato tedy za mohutného potlesku získal pro své současné majitele Balmachie Rodger P190 ze skotské farmy Balmachie, syn býka Balmachie Ben Vorlich L105 ET a matky Balmachie Rachel K097. Býka, který se narodil 16. září 2014, nedávno koupil známý moravský vinař Josef Valihrach spolu se svým bratrem Františkem Valihrachem, který je chovatelem angusského plemene. Býk má podle rozhodčího všechny přednosti, které má mít plemeník aberdeen angus – kompaktní, vynikající hřbet, perfektní končetiny, vynikající hloubkové rozměry, pěkná hlava, výborný pohlavní výraz.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *