Česká landrase nejlepší z mateřských plemen

Záměrem letošního vystoupení Svazu chovatelů prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně bylo představit základní mateřská a otcovská plemena včetně otcovských linií, využívaných v národním šlechtitelském programu CzePig. V jeho rámci je základním plemenem budoucích matek jatečných prasat české bílé ušlechtilé. Plemeno je na samém vrcholu hybridizační pyramidy a kříží se s druhým mateřským plemenem, respektive s českou landrase.

Cílem produkce prasnic F1 generace (české bílé ušlechtilé x česká landrase) je získat matky, které budou schopny mít nejen vysoké počty selat ve vrhu, ale selata také uživit, a to při odpovídajícím přírůstku. Jsou šlechtěna na dostatečnou kapacitu těla a velký tělesný rámec, který je základem pro velké vrhy. Dále se klade důraz na pevnou kostru, dobrou mechaniku chůze a dostatečný počet dobře utvářených funkčních struků na mléčné liště.
Českou landrase předváděla Farma Oryx spol. s r. o., Služovice, která si odnesla pohár za nejlepšího kanečka mateřských plemen. Předvedený šestiměsíční kaneček i tříčlenná kolekce stejně starých prasniček reprezentovali potomstvo linie KNS 23. V testu vlastní užitkovosti kaneček dosahoval velmi vysokého přírůstku 1482 g, výšky špeku 0,51 g a podíl svaloviny 62,2 %. Také prasničky se prezentovaly vynikajícími růstovými parametry v rozmezí od 1464 g do 1554 g se zmasilostí okolo 60 % libového masa.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *