Dostane charollais druhou šanci?

Ovce plemene charollais patří k celosvětově oblíbeným plemenům zejména pro své vynikající parametry masné užitkovosti, ale i plodnost. O jeho rozšíření v našich chovech se zasloužilo bývalé ZD Nečtiny, které dovezlo první zvířata bezmála před třiceti lety. Postupně se charollaiské ovce rozšířily a patřily k nejčastěji chovaným masným plemenům. Podle údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., se u nás momentálně chová populace asi pěti set bahnic, což je však dvakrát, respektive desetkrát méně než u texela a suffolka.

Chovným cílem je vynikající výkrmnost a jatečná hodnota, denní přírůstek jehňat v odchovu a výkrmu na úrovni od 300 do 400 g, plodnost 170 až 210 %, dobrá mléčná užitkovost bahnic, dobrý zdravotní stav, lehké porody, dlouhověkost a časná pohlavní dospělost.
V České republice se plemeno ovcí charollais chová od roku 1990, když první dovoz zrealizovalo ZD Nečtiny.
„Tehdy se z Francie do Čech dovezlo prvních dvacet charollaiských ovcí a několik měsíců na to i berani charollais za účelem převodného křížení s vlnařskými plemeny ovcí. Během šesti let družstvo celkem dovezlo 1721 jehnic a beránků jak pro potřebu vlastního chovu, tak i pro další chovatele. Dnešní „český charollais“ se od původních dovezených zvířat liší hlavně v osrstění břicha a hlavy, takže lze říci, že plemeno se u nás dobře aklimatizovalo. Rád bych ale zdůraznil, že v Nečtinách stále bahníme v ovčínech, přičemž jsme posunuli porody na duben a snažíme se zvířata co nejdříve přesunout na pastviny. Chovatelskou náročnost tohoto plemene vyvažuje nejlepší jatečná užitkovost a kvalita masa. Každý chovatel by měl pečlivě zvážit podmínky na své farmě, a pokud je schopen správně zajistit nároky plemene charollais, bude příjemně překvapen při zpeněžování jatečných zvířat a jehňat. Budoucnost plemene charollais vidím především při použití otcovských linií při křížení s vlnařskými, kombinovanými, ale i masnými plemeny ovcí. Doufám však, že se stále najde skupina chovatelů, která toto plemeno bude chovat v čisté formě právě pro jeho vynikající masnou užitkovost,“ doplnil hlavní zootechnik nástupnické organizace Nečtinská zemědělská, a. s., Petr Stříbrný.*
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *