Dvacet ohnisek ptačí chřipky

Od začátku letošního roku se v domácích chovech drůbeže potvrdilo dvacet ohnisek aviární influenzy. Většina z nich sice byla v malochovech, ale se započtením pěti ohnisek v komerčních chovech plemenných kachen se počet utracené drůbeže vyšplhal na více než sedmapadesát tisíc kusů.

Včera a dnes potvrdila národní referenční laboratoř Státního veterinárního ústavu Praha dvě ohniska ptačí chřipky. Ohnisko s pořadovým číslem 19 se nachází v malochovu drůbeže v osadě Labíčko u Čelákovic v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji. Chovatel nahlásil úhyn jedenácti slepic z celkového počtu asi 40 kusů. Dvacáté ohnisko ptačí chřipky bylo vyhlášeno v malochovu drůbeže v obci Vysoké Veselí na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě postupný úhyn všech tří slepic, které se v chovu nacházely.
Laboratoř Státního veterinárního ústavu Praha potvrdila v obou případech u uhynulé drůbeže virus ptačí chřipky subtypu H5N8.
Zbývající drůbež ve malochovu na Praze-východ byla utracena v souladu s legislativou.
A stejně jako v předchozích případech bylo okolo nových ohnisek vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V obou pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, v jejichž rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže mezi pásmy a bude se provádět soupis chovů drůbeže.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *