Ekonomika na prvním místě

V další části konference týkající se projektu ProSUS, který se v České republice právě rozbíhá, vystoupil zástupce společnosti Serviceteam Alsfeld GmbH Wilfried Brede.

V úvodu připomněl, že kolísání cen za selata i jatečná prasata je realitou a možnosti chovatelů, jak situaci ovlivnit, jsou omezené. „Chovateli tedy zbývá zaměřit se na snížení nákladů, to je to hřiště, na kterém se dobří poradci či chovatelé vyznají,“ řekl doslova.

Optimální výsledek podniku podle jeho slov závisí na mnoha faktorech, důležité jsou management, ustájení, hygiena, zdraví, genetika či krmení. „Je třeba si uvědomit, že analýza slabých míst a navazující optimalizace procesů přináší pozitivní výsledky,“ dodal Wilfried Brede.

Podle názoru řečníka je pro chovatele stěžejní dosáhnout nikoliv maximální užitkovosti, ale ekonomické. To znamená, že chov s parametry produkce či reprodukce patřící mezi deset procent nejlepších nemusí, a zpravidla není, z hlediska nákladů výhodnější než chov s průměrnými ukazateli.

Konkrétní hodnoty se dají zjistit detailní analýzou. Data ze sledovaného podniku se pak porovnají s průměrnými hodnotami zjištěnými u ostatních chovatelů. „Důležité je přitom, abychom nesrovnávali nesrovnatelné. Pracujeme tedy s jednotkami, například náklady na sele, na prasnici nebo na jeden kilogram prodaného masa. Navíc musíme situaci vždy vidět v souvislostech,“ komentoval řečník a uvedl příklad: podnik, který nakupuje hotovou krmnou směs, bude mít na tuto oblast zákonitě vyšší náklady než chov, který si ji vyrobí vlastními silami. Potom i vyprodukované sele bude v prvním případě dražší.

ProSUS je:
·         Nezávislý projekt spojující české chovatele prasat se zahraničními odborníky.
·         Systém využívající anonymní porovnání detailních chovatelských a ekonomických informací z jednotlivých podniků.
·         Projekt s mezinárodně uznávanou metodikou.
·         Systém s jednoduchým postupem, po vyplnění dotazníku se data jednotlivých podniků v jednotlivých parametrech vyhodnotí. Každý podnik dostane k dispozici seznam svých silných a slabých stránek. Uznávaný odborník Wilfried Brede pak na základě osobní návštěvy podniku doporučí konkrétní opatření ke zlepšení situace, ať už na chovatelské nebo ekonomické úrovni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *