Fribourg 2013

Evropský šampionát holštýnských a red holštýnských krav pořádaný ve švýcarském Fribourgu vprvních dnech března 2013 je již minulostí.

 

 

 

 

+

Soutěžilo 167 nejlepších holštýnských (114) a red holštýnských (43) krav v Evropě. O Evropský šampionát se zajímalo asi 12 000 návštěvníků z celého kontinentu. V pátek přišlo asi 3500 lidí a v sobotu sledovalo hlavní soutěže minimálně 8500 diváků. Přehlídky krav a výběr těch nejlepších sledovali diváci s velkým zájmem a atmosféra byla bouřlivá.

Soutěž, která měla velkolepý úspěch, se konala ve Švýcarsku poprvé a měla velký význam pro celý region.

Švýcarsko zastupovalo 30 krav (15 holštýnských – H a 15 red holštýnských – red), Francii 21 krav (15 H a 6 red), Německo 20 krav (10 a 10), Itálii 20 krav (15 H a 5 red), Rakousko 10 krav (6 H a 4 red), Belgii 6 krav (5 H a 1 red), Českou republiku 7 krav (6 H a 1 red) a stejně i Velkou Británii, Maďarsko 5 H krav, Lucembursko 7 krav (5 H a 2 red), Nizozemsko 6 krav (4 H a 2 red), Polsko 8 krav (6 H a 2 red), Španělsko 14 holštýnských krav, Slovinsko 6 holštýnek. Bez krav, zato se dvěma mladými farmáři – vodiči přijeli z Finska, Švédska a Irska.

V pátek proběhla soutěž mladých chovatelů, které se zúčastnilo 29 mladých farmářů z 15 zemí světa (zástupci do soutěže nepřijeli jen z Polska a České republiky), 15 v juniorské a 14 v seniorské kategorii. Soutěž spočívala v přípravě a předvedení jalovic. Nejlepší juniorský vodič byl z Belgie a seniorský z Itálie a nejlepší zemí byla v této kategorii vyhlášena Velká Británie.

Po vyhlášení vítězek všech kategorií krav a šampionky výstavy proběhla soutěž zemí v kategorii red a holštýnské. Nejlepší zemí bylo mezi chovateli red holštýnských (soutěžily čtyři státy) krav bylo vyhlášeno domácí Švýcarsko před druhým Německem, třetí Itálií a čtvrtou Francií. Mezi chovateli holštýnského skotu soutěžilo 13 skupin, zástupců států. Nejlepší z nich bylo Španělsko před Švýcarskem a třetím Německem. Čtvrtá byla Itálie a pátá Francie. Česká republika byla jedenáctá.

V prvním patře haly mělo své expozice 41 firem z oblasti genetiky a chovatelství.

 Více si přečtete v časopisu Náš chov a v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *