Holštýnskou vítězkou výstavy 2018 je prvotelka

Národního holštýnského šampionátu v Lysé nad Labem se v pátek 5. října zúčastnilo zhruba 50 zvířat od telat po krávy na třetí a vyšší laktaci. Svá nejlepší zvířata přivezlo třiadvacet chovů, vystavovatelů. V roli judge se představil dánský rozhodčí a chovatel holštýnského skotu na farmě Anderstrup Holstein, Niels Erik Haahr.

Společně s bratrem chovají 400 holštýnských dojnic s průměrnou užitkovostí 13 000 litrů mléka.

Úvod národního šampionátu obstaraly děti s telaty a vlastní soutěž byla zahájena kategorií jalovic. Třemi nejlepšími nakonec byly Podebrady Natálka, Rolnicka Sametka a Kra-Ho Nadia.

Dalšími body programu byla soutěž redek. Mezi prvotelkami byly nejlepšími DH DG R Aime-Red PO ze SŠZV Lanškroun, Stankov Allegra (Agro Staňkov) a Cihlar Filip (Ing. Radek Cihlář, Milošovice). První dvě postoupily do boje o národní šampionku red holštýnek.

V kategorii krav na druhé a vyšší laktaci byly všechny tři nejlepší krávy z Agry Stankov, a to Stankov Antika, Stankov Destiny a Stankov Kisha. ¨

Krávou s nejlepším vemenem se potom stala staňkovská Stankov Kisha, vícešampiónkou DH DG R Aime-Red PO z Lanškrouna a národní red šampiónkou Stankov Antika. Tu později čekal souboj s národní holštýnskou šampionkou o vítězku výstavy.

Nejlepší holštýnskou černostrakatou prvotelkou se stala Sloupnice Fatima 74922 (ZD Sloupnice), Chorusic Uzes 18 (1. zemědělská Chorušice) a třetí (nepostupující do dalších bojů) byla Zeras Mareta G (Zeras Radostín). Mezi kravami na druhé laktaci zvítězila poděbradská Podebrady Dáša (ŠS Poděbrady), druhá byla Kra-Ho Addi RC (ZD Krásná Hora) a třetí N-V Mirka (ZDV Novoveselsko). Nejlepší krávu na třetí a vyšší laktaci byla N-V Patricie (ZDV Novoveselsko), Sloupnice Robina (ZD Sloupnice) a Cihlar Šárka (Radek Cihlář, Milošovice).

Ve finále se stala krávou s nejlepším vemenem Sloupnice Fatima 74922. Za vícešampionku byla vybrána Podebrady Dáša a národní šampionkou se stala Sloupnice Fatima 74922.

V boji o vítězku výstavy mezi red a holštýnkami se judgovi více líbila černostrakatá Sloupnice Fatima 74922, která se tak stala vítězkou výstavy 2018.*

 Podrobněji v časopisu Náš chov 118/2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *