Jak sucho ovlivnilo chovatele

Nejen tématu loňského sucha se na tradičním semináři Konzervace krmiv a Silage Cup pořádaném minulý týden společností BIOFERM CZ, spol. s r. o., v Kurdějově věnovali přednášející. Suché počasí trápí Evropu i Českou republiku již několik let. Jak i přes tyto podmínky vyrobit hodnotné objemné krmivo, ve své prezentaci nastínil Ing. Zdeněk Štokr ze společnosti Bioferm.

Jak uvedl, prvním krizovým byl rok 2015, kdy se sucho během vegetace postaralo o nízké výnosy na celém území naší republiky. V následujícím roce byl podle jeho slov průběh vegetace nadějný, v září pak způsobily vysoké teploty rychlý nárust sušiny až o dvě až tři procenta denně. Bylo tedy třeba využít krátkého sklizňového okna. Rok 2017 znamenal problémy se suchem zejména v jižních částech republiky. V těchto oblastech se podmínky negativně projevily na kvalitě i kvantitě sklízené hmoty, na severu byla situace lepší.

Rok 2018 přinesl během vegetace podprůměrné a lokálně velmi diferencované srážky, od třetí dekády července pak rovněž velmi vysoké teploty. To všechno vedlo k nedostatku objemných krmiv u většiny chovatelů přežvýkavců.

 

Více si přečtete v Zemědělci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *