Koronavirus a jeho dopad na krmivářský průmysl

Jak nová pandemie může ovlivnit naše živobytí, když jsme tolik závislí na Číně? Jsou diskutovány dvě existující možnosti, jak současné šíření koronavirové choroby může ovlivnit výrobu krmiv. První a nejdůležitější je otázka pohybu lidí a druhou dodávka aditiv.

Bylo již zaznamenáno, že účast čínských odborníků na mezinárodním veletrhu International Production & Processing Expo (IPPE) minulý týden v Atlantě byla nízká. Na druhé straně hlavní letecké společnosti redukují počet letů do Číny. A tam, kde nejsou lidé, se podnikání zastaví. To bude mít dlouhodobý dopad na vývoz a dovoz do Číny a z ní. Odvětví výživy zvířat se spoléhá na prodej těch aditiv do Číny, které nemůže (zatím) vyrobit, a na nákup krmných doplňků z Číny, které dokážou vyrobit levněji než ostatní. Prodej se tedy sníží oběma způsoby, protože ustane cestování.
A to nás přivádí k druhému problému: dodávce aditiv. U většiny produktů, které používáme v krmivech, jsme závislí na Číně. Vitamíny a aminokyseliny, spolu s enzymy jsou některé z nejvýznamnějších produktů, jež závisí na Číně, abychom i nadále krmili naše zvířata levně. Otázka,  na níž není odpověď, je, jak dlouho bude trvat, než se Čína zbaví viru a dovozy se obnoví. Dokážíou Evropa a USA vyrábět dostatek aditiv pro pokrytí poptávky? Zde je odpověď jednoduchá, ne!

Takže, kromě lidí, kteří se dostávají do karanténních zón, existuje možnost, že se s produkty bude zacházet stejně.  Všude stále vládne panika a logika a rozum prohrávají.
Jedna věc je jistá: Ti, kteří jsou při svém podnikání závislí na Číně, tak či onak doznají pokles zisku. To je vedlejší účinek globalizace. Nakonec, stejně jako cokoli v zemědělství, musí člověk při posuzování čehokoliv hledět na mnohem delší perspektivu a nezapočítávat jen dobré roky.*

www.feedstrategy.com, 3. února 2020

Ioannis Mavromichalis

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *