Krušnohorský statek chová nejvíce ovcí v republice

Horský Statek Abertamy s. r. o. hospodaří v režimu ekologického zemědělství v horské oblasti centrálního Krušnohoří. V nadmořských výškách od 800 do 1100 metrů se ryze česká společnost zabývá zejména chovem ovcí, který je s ohledem na počty zvířat v našich podmínkách zcela ojedinělou záležitostí. Na dvou hospodářstvích totiž evidují bezmála čtyři tisíce ovcí reprezentujících čtyři plemena využívaná v čistokrevné plemenitbě i v užitkovém chovu.

Společností obhospodařované pozemky o výměře bezmála 1300 ha trvalých travních porostů, které se nacházejí na hřebenu Krušných hor a představují nejen louky a pastviny, ale také suché stepní trávníky, vřesoviště a lokality s hnízděním chřástala polního, mnoho možností využití nenabízejí. Pastva zvířat je tak prakticky jedinou alternativou jejich údržby zohledňující šetrný přístup k životnímu prostředí. Na rozdíl od drtivé většiny domácích ovčáků však chovatelé společnosti Horský Statek Abertamy pasou své ovce ve stádech o několika stech kusů volně s profesionálním bačou, kterému asistují pastevečtí psi.
Jak již bylo zmíněno, chov ovcí krušnohorského statku představuje bezmála čtyři tisíce zvířat. Menší část, respektive 1550 kusů reprezentuje plemeno bergschaf (400 kusů), šumavská ovce (400 kusů), merinolandschaf (400 kusů) a lacaune (350 kusů) v čistokrevné plemenitbě. Zbývající počet tvoří zvířata v užitkovém chovu pro produkci mléka a jehněčího masa. Kromě ovcí společnost eviduje ještě 150 koz bílých krátkosrstých a 150 krav základního stáda reprezentovaného 40 kusy plemene highland a kříženkami českého strakatého plemene s převažujícím podílem krve plemen limousin a galloway. Doplňkovou záležitostí je asi 20 bahnic a šest beranů cápových ovcí (racek) dovezených z Hortobáďské pusty, které majitel společnosti Ing. Petr Zacharda chová pouze pro okrasu.
Právě v Abertamech je jediný šlechtitelský chov ovcí plemene bergschaf v republice.
„S chovem bergschafů jsme začali v roce 2010, kdy jsme pořídili stádo o dvou stech bahnicích od rakouského chovatele a postupně jsme začali budovat šlechtitelský chov. Pro plemenné berany jezdíme výhradně do Rakouska, protože chovatelé v Německu nedělají genotypizaci. Bergschaf je odolné plemeno vhodné do našich horských podmínek. Jeho velkou předností je asezonní řije, v níž je toto plemeno až 250 dnů v roce, což je nejdéle ze všech plemen, která tuto vlastnost mají. Díky tomu můžeme zapouštět v polovině roku a bahnění tak natáhnout na pět měsíců, čímž pokryjeme celoročně poptávku po jehněčím mase,“ konstatoval Ing. Zacharda.
Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *