Na severu Čech vyrostla farma pro prasata

Firma Integraz, spol. s r. o., pro ŽV Záhorčí, která hospodaří na Teplicku v Ústeckém kraji, kompletně přebudovala farmu s produkcí selat v Háji u Duchova. V moderní farmě s ustájovací kapacitou pro 2200 prasnic společnost plánuje produkovat nejen odpovídající počet zástavových selat pro své výkrmny, ale i prasniček na obnovu stáda s cílem chovat prasata v uzavřeném obratu stáda. Na farmu tak žádná zvířata z jiného chovu nepřijdou, nezbytný genetický pokrok se bude realizovat prostřednictvím inseminačních dávek.

Pro severočeský podnik s klasickou zemědělskou výrobou je chov prasat nosným programem podnikání. K zajištění produkce vepřového masa v uzavřeném obratu stáda bylo nutné vybudovat farmu, která bude produkovat potřebný počet kvalitních zástavových selat. A nutno dodat, že nová farma v Háji u Duchova má k tomuto záměru veškeré předpoklady.
„Na farmě jsou čtyři produkční haly, respektive odchovna prasniček, jalovárna, březárna a porodna, celkovou ustájovací kapacitou pro dva tisíce dvě stě prasnic. V odchovně prasniček je dvacet sekcí po dvaatřiceti zvířatech, což je celkem pro 640 kusů. Sedm sekcí je v jalovárně, přičemž pět po 120 kusech slouží prasnicím, jedna je pro 80 prasniček a v poslední je šest kanců. V březárně je ustájovací kapacita pro 1296 plemenic, které jsou rozdělené po sedmadvaceti kusech do sedmačtyřiceti kotců. Konečně jedenáct sekcí je v porodně s celkovou naskladňovaní kapacitou pro 525 prasnic, přičemž na jeden turnus se vždy naskladňují tři sekce se 105 prasnicemi. Součástí farmy je i centrální přípravna krmiv, kde se pro využívanou technologii mokrého krmení tvoří krmná dávka ze suchých i tekutých komponentů. Z takzvaných By-produktů používáme syrovátku, lihovarnické výpalky, pšeničný škrob a bramborový škrob. K dispozici jsou celoročně,“ uvedl při naší návštěvě vedoucí farmy Ing. Zoltán Eliáš, Ph.D.*
Více se dočtete v časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *