Nepodceňujte paznehty!

Koncem října se v Jihlavě uskutečnil seminář s názvem Aktuální problematika chovu skotu. Akci uspořádalo informační centrum pro rozvoj zemědělství a venkova Kraje Vysočina Agrovenkov Vysočina, o. p. s.

S příspěvkem týkajícím se péče o paznehty skotu vystoupila MVDr. Jana Šmídková. Ve své prezentaci se nejprve zaměřila na podrobný popis paznehtu skotu a jeho funkce.

„Kulhání je v chovech dojeného skotu poměrně rozšířené. Devadesát procent všech případů přitom připadá na onemocnění prstu, nejčastěji na některé z pánevních končetin,“ uvedla MVDr. Šmídková.

Kulhající plemenice se dá rozeznat jak v klidu, tak v pohybu. V klidu častěji polehává, obtížněji vstává, ulehčuje postižené končetině, případně dochází ke zkřížení hrudních či rozkročení pánevních končetin. V kroku je vidět odchylka od normálního předvedení ve fázi kmitu nebo podpěru. Velmi dobrým vodítkem pro diagnostiku je podle přednášející pak vyšetření v paznehtářské kleci.

V další části přednášky se MVDr. Jana Šmídková věnovala jednotlivým chorobám paznehtů a možnostem jejich léčení. Na závěr zdůraznila nezbytnost prevence onemocnění končetin v každém chovu skotu.

 

Více si přečtete v Zemědělci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *