Odchov jalovic jako předpoklad vysoké produkce

Odchovu jalovic se ve svém příspěvku, který přednesl na 34. odborném semináři na téma Chov a výživa skotu uspořádaném v Sušici Veterinárním centrem, s. r. o., věnoval Ing. Jiří Kostkan, ze společnosti Mikrop Čebín, a. s.

Podle jeho slov se na odchování zdravého telete podílí několik faktorů. Patří sem plemenářská práce, technologie chovu, zoohygiena, ošetřování, prostředí, výživa nebo management.
Zdraví a růst narozených telat závisí na vlivech, které nastávají před porodem (výživa během březosti), při porodu (trauma během porodu) nebo okamžitě po porodu (příjem mleziva, nevhodné ustájení, vystavení patogenům).
Tele se rodí bez jakýchkoliv protilátek. Ty získává až příjmem mleziva od matky. Kvalitní kolostrum proto musí být podáno co nejdříve a v dostatečném množství. K lepší imunitě telete může podle Ing. Kostkana významně přispět také přípravek ImunoTel, který obsahuje:
•    Vitamin A
Antioxidant a imunostimulátor. Snižuje potřebu vitamínu E.
•    Vitamín C
Významný antioxidant. Při nedostatku se zvyšuje vnímavost organismu k bakteriálním a virovým infekcím.
•    Vitamín E
Podporuje tvorbu protilátek, ochraňuje leukocyty před působení stresu a napomáhá zvyšovat nespecifickou odolnost před infekcí.
•    Selen
Stimuluje nespecifickou odolnost organismu před řadou infekčních onemocnění. Je významný antioxidant a působí proti toxickým účinkům některých těžkých kovů.
•    Zinek
Má protizánětlivý účinek, stimuluje imunitní systém, zvláště u mláďat má velký význam na rozvoj imunitního systému.

Více si přečtete v Zemědělci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *