Ohniska ptačí chřipky na třech kontinentech

Nové případy viru byly potvrzeny u drůbeže v Bulharsku, Egyptě, Íránu, Tchaj-wanu a Vietnamu, stejně jako na komerční pštrosí farmě v oblasti Jižní Afriky. Vznikla nová ohniska vysoce patogenní influenzy ptáků (HPAI).

Potvrdilo se nedávné propuknutí HPAI v egyptském drůbežářském odvětví, jak bylo uvedeno dříve v místních médiích. Varianta viru H5N2 byla v únoru zjištěna u deseti ptáků na farmě kachen v rámci národního programu dozoru, který zahrnuje testování před porážkou. Podle oficiální zprávy ministerstva zemědělství pro Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE) bylo utraceno všech 1 000 kachen na farmě v guvernorátu Dakhalia severovýchodně od Káhiry. Vzhledem k tomu, že všechny vzorky drůbeže odebrané do devíti kilometrů od ohniska byly negativně testovány na virus HPAI, ministerstvo již prohlásilo, že tato choroba byla „vyřešena“.

Podle oficiální zprávy rady zemědělství pro OIE došlo k dalšímu vzniku dvou ohnisek s podtypem H5N2 v dlouho trvající bitvě Tchaj-wanu proti HPAI. Posledními postiženými byla dvě hejna místních kuřat. Více než 850 ptáků uhynulo v Dongshi v kraji Yunlin a Dacheng v Changhua a dalších 52 251 kuřat bylo utraceno, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce.

Po krátké přestávce byl virus H5N6 HPAI znovu detekován ve Vietnamu, tentokrát v oblasti South Central Coast Quang Nam. Podle zprávy ministerstva zemědělství pro OIE bylo mezi vesnickým hejnem 3800 ptáků 1350 případů.

H5N8 HPAI virus se znovu objevil na severozápadě Íránu, a to po měsíci. Veterinární organizace země oznámila OIE, že virus byl zjištěn v malém chovu města Tabriz ve východní ázerbájdžánské provincii.  Íránská veterinární organizace oznámila OIE, že tři dřívější nákazy související s virem ve stejném regionu v listopadu 2018 byly vyřešeny. Od té doby národní dozorový program neodhalil žádné známky viru až do vzniku nového ohniska 9. března.

Místní sdělovací prostředky uvádějí, že se ptačí chřipka vrátila do Nepálu. Ohnisko bylo v distriktu Makwanpur v provincii No. 3., jak uvedly noviny The Himalayan Times. Veterinární lékař v sousedním Chitwanu varoval majitele drůbeže, aby dodržovali plány biologické bezpečnosti. Uvádí se, že ve vzorcích drůbeže odebraných z Makwanpur byl zjištěn virus H9 s nízkou patogenní ptačí influenzou (LPAI). Stejný zdroj uvedl, že zemědělci, jejichž kuřata byla utracena a vejce zničena v rámci kontroly nemoci, obdrží finanční náhradu. Ve městě Hetauda bylo celkem 41 000 nosnic – kuřat humánně utraceno.

Po zjištění viru H5N8 HPAI u volně žijících ptáků na dvou místech v Islámábádu v lednu letošního roku vyhlásila agentura pro zdraví zvířat v Pákistánu situaci OIE jako „vyřešenou“.

Nové propuknutí HPAI v jihoafrických chovech pštrosů

Na začátku února byl u 75 ptáků zjištěn virus H5N8 HPAI , a to v hejnu 4372 komerčně chovaných pštrosů. Na základě oficiálních zpráv pro OIE to znamená, že celková epidemie v zemi je od poloviny roku 2017 již ve 204 ohniscích. Velká většina předchozích ohnisek byla v provincii Západní Kapsko.

Ptačí chřipka u drůbeže v Bulharsku i Dánsku

Bulharské ministerstvo zemědělství informovalo OIE, že v chovu s 3200 kachen, v provincii Loveč, byl zjištěn virus H5 HPAI. Dvacet ptáků bylo na virus pozitivně testováno, ale žádný nevykazoval známky klinického onemocnění. Uvedla to agentura Reuters.

Kachny byly také nejnovějším objevem LPAI v Dánsku. Nový kmen na LPAI H7 byl podle oficiální zprávy ministerstva zemědělství OIE poprvé zjištěn v zemi na farmě v Brenderupu v obci Middelfart na ostrově Funen minulý týden. Žádná z 3300 divokých kachen chovaných jako genetická rezerva, nevykazovala známky onemocnění. Infekce byla odhalena během rutinního testování a všichni ptáci byli humánně utraceni, aby se snížilo riziko, že se virus stane vysoce patogenním. Dánské orgány neuvádějí žádné nové případy viru H5 LPAI, který byl na konci února poprvé zjištěn u nosnic ve volném výběhovém výběhu na Jutském poloostrově.*

Zdroj: www.wattagnet.com, března 2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *