Omezení přídavku zinku – vliv na krmivo

Vzhledem k omezeným zásobám v posledních letech, jsou ceny zinku po dlouhou dobu relativně vysoké. Společnost All About Feed zjišťovala, jak tento nárůst cen ovlivňuje podnikání v krmivářství. Zinek je považován za jeden z nejdůležitějších stopových minerálů v živočišné výživě. Má vliv nejen na vývoj imunitního systému, ale také zralost a reprodukční schopností. Rovněž se také podílí na kvalitě srsti, kožních buněk, zdraví paznehtů a vývoje rohovky.

Do krmné dávky zvířat se dodávají běžně dvě formy zinku, a to organické (komplexované, chelatované aminokyseliny, proteináty) nebo anorganické (síran zinečnatý, oxid zinečnatý). V současné době je k dispozici také nová generace stopových prvků (kovalentní vazba s hydroxyskupinami). Zinkové doly jsou rozptýleny po celém světě, přičemž hlavní oblasti se nacházejí v Číně, Austrálii a Peru. Nicméně v letech 2015 a 2016 byly některé doly trvale uzavřeny. To mělo přímý dopad na globální zásobování zinkem a jeho ceny. Údaje z londýnské burzy kovů (LME) ukazují, že cena zinku v letošním roce byla stále vyšší než 3000 USD za tunu.

Dopad zvýšení cen závisí na produktu
Bez ohledu na konečnou formu zinku, který se vyrábí pro výživu zvířat, musí dodavatelé doplňkových látek nakupovat zinek jako surovinu předtím, než je mohou přeměnit na svůj výrobek. Při použití anorganického zinku se zvýšení cen často přímo odráží v ceně komodity, ale když se podíváme na speciality (organické a hydroxidové zinkové zdroje), vidíme trochu menší přímý efekt. Je to proto, že speciální produkty mají za sebou množství dalších kroků. Ale cena zinku je v posledních letech poměrně vysoká. Vysoké ceny suroviny, jako je zinek, dávají další podnět k využívání biologicky dostupnějších zdrojů.

Zaměřit se na biologicky dostupné zdroje
Organicky vázaný zinek se zvýšenou biologickou dostupností umožňuje maximalizovat jeho příjem a účinnost. Je třeba vzít v úvahu výběr organického zinku, zejména pro gastrointestinální stabilitu jednotlivých produktů. Nestabilní organický zinek je jen tak účinný jako jeho anorganický protějšek. Zatímco monitorování těžkých kovů ve zdrojích stopových prvků je v EU striktně prosazováno, méně přísné je v jiných oblastech světa. To může znamenat, že se do krmivového řetězce může dostat méně kvalitní zinek, což může mít  za následek  kontaminaci premixů a komponentů krmiv.  Snižování zásob surovin a zvyšování cen mají negativní vliv na náklady na krmiva a ziskovost zákazníků. Bez ohledu na formu by nikdo neměl platit více za doplněk zinku, pokud by nedosáhl návratnosti takové investice.

Výhled na příští roky
Budoucnost globální těžby zinku se zdá být pozitivní. Předpovídá se, že se celosvětová těžba zinku v roce 2018 zvýší o 3,5 % na 13,7 milionů tun a do roku 2027 se zvýší na 16,6 milionu tun. V Jižní Africe se například otevřel nový důl, ale  současně bude výroba zinku v Číně stagnovat v důsledku poklesu jakosti rudy a stále přísnějších předpisů v oblasti životního prostředí. Předpovídaný nižší tlak na ceny zinku je dobrou zprávou pro výrobce doplňkových látek, kteří mají ve svém portfoliu produkt zinku. Zinek zůstává životně důležitým minerálem pro vysoce užitková hospodářská zvířata a ceny krmiv a speciálních krmných složek musí zůstat cenově dostupné, aby zemědělci zvládli zůstat v podnikání. Výběr doplňku zinku, který přináší nejvyšší návratnost investic, je při vysokých cenách zvlášť důležitý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *