Online, ale opravdu světová výstava

V prosinci 2020 dny byly publikovány výsledky STyle World Dairy Championship, online výstavy skotu plemen holštýn a red holštýn, brownswiss, jersey, ayshire, milking shorthorn a guernsey. Ačkoliv milovníky výstavnictví takováto online výstava asi ne zcela uspokojí, protože neposkytne ani zdaleka tolik vjemů a zážitků jako výstava s fyzickou účastí, i tak tento novátorský počin oceňujeme.

Pro české chovatele to byla příležitost načerpat relativně jednoduše další a nové zkušenosti, mohli si tak zkusit poměřit výsledky své práce se světovou konkurencí. Je pravda, že fyzicky by se na jedné výstavě jen obtížně mohly potkat krávy z Jižní Ameriky, Kanady a všech koutů Evropy.

Českou republiku reprezentovala v plemeni brown swiss jalovička Mirin Stázka; v plemeni holštýn čtyři zvířata z 1. zemědělské a. s. Chorušice, Sloupnice Emily 114 ze ZD Sloupnice, Mirin Koba 1-ET z Farmy Mirin a Radim Jolana chovatele Karla Stříbrného; českou red holštýnskou v soutěži byla DH DG R Aimee-RED-P Davida Hrušky z Lanškrouna; a v plemeni jersey se objevily dvě jalovičky a jedna kráva z chovu Petra Zajíčka.

Žádné dodatečné úpravy…

Účast probíhala prostřednictvím aplikace dostupné pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS. Po jejím stažení a vyplnění údajích o chovateli již bylo možno přihlašovat jednotlivá zvířata. Vyplnili jsme vždy jméno, ušní číslo a na základě data narození aplikace automaticky přiřadila zvíře do správné kategorie. Přihláška musela být doplněna též snímkem karty zvířete a detailní fotografií ušní známky.

Poté v daném časovém okně několika týdnů probíhalo pořizování fotografií. Předepsány byl přesný počet fotografií, vždy jedna fotografie z každého úhlu pohledu (oba boky, zepředu i zezadu) a u krav bylo nutné též doplnit detaily vemene ze všech stran. Nechyběla také nutnost pořídit dvě videa předvedení v pohybu o délce 10 vteřin z obou stran. Veškerý materiál musel být pořízen přesně, právě prostřednictvím zmíněné aplikace, aby tak byly vyloučeny jakékoliv dodatečné úpravy.

Po shlédnutí všech zvířat a výsledků jsme konstatovali, a to je poučení pro nás, účastníky, že je třeba fotit na telefon s opravdu dobrou optikou, a že největší rozdíl mezi českými vystavovateli a těmi vítěznými byl hlavně v úrovni přípravy zvířat. A nemyslím tím fitting, ale zejména tu „vyvoděnost“ krav, klid a ladnost, s jakou se předvedly. Věřím, že když se nám podaří krávy psychicky ještě lépe připravit, můžeme být už konkurencí, která bude útočit na přední příčky žebříčků.

Magdalena Zajíčková,

Inplem, s. r. o.

Podrobněji o soutěži on-line v Našem chovu 3/2021.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *