Plemeno pietrain ze dvou chovů

Záměrem letošního vystoupení Svazu chovatelů prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně bylo samozřejmě představit základní mateřská a otcovská plemena, včetně otcovských linií využívaných v národním šlechtitelském programu. Z otcovských plemen nechyběl ani pietrain, kterého představili dva chovatelé.

Jedním z nich byla společnost CBS-Czech Breeding Services s. r. o. Podolí, která je tradičním partnerem Národní výstavy hospodářských zvířat. Stejně tomu bylo i letos, kdy na expozici o celkovém počtu třiatřiceti prasat poskytla ze svého genetického centra, které má status chovu prostého PRRS, APP, mykoplazmy, dyzenterie a sípavky, polovinu zvířat. Předvedený šestiměsíční kaneček plemene pietrain po FTG 22 vykazoval v testu vlastní užitkovosti růstovou schopnost na úrovni 1383 g a 61,3% podíl libové svaloviny.
Druhým chovatelem byla Farma Oryx spol. s r. o., Služovice, jejíž vynikající úroveň chovu dokumentoval jak netradičně bíle zbarvený šestiměsíční kaneček VELO 1, který v testu vlastní užitkovosti vykazoval přírůstek 1043 gramů a 67,2% podíl svaloviny, tak i čtyři předvedené pietrainské prasničky, jež reprezentovaly potomstvo po MGR 1, NIO 32 a KLX 1. V testu dosahovaly excelentního přírůstku v rozmezí od 1411 do 1500 g se zmasilostí od 62,3 do 64,3 % a výškou špeku do 0,49 cm. Disponovaly výbornými šířkovými parametry, měly vynikající délku těla i prostorné středotrupí či výrazně klenutou kýtu. Přitom byly konstitučně pevné a měly ideální mechaniku končetin. A tak nikoho nepřekvapilo, že v závěrečném hodnocení si vysloužily pohár za nejlepší kolekci prasniček.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *