Plodné krávy díky precizní výživě

Neplodnost je jednou z hlavních příčin vyřazování dojnic. Příčin špatné fertility může být víc, například tiché říje, špatná kvalita folikulů a nízká úspěšnost zabřezávání po 1. inseminaci, embryonální mortalita či vaječníkové cysty.

Tyto informace zazněly na semináři společnosti Sano s podtitulem Zaměřeno na zdraví zvířat, který se konal v Kbelnicích. Tématu reprodukce se věnoval Dr. Norbert Göres z týmu Sano SDN International.

„Cysty na vaječnících se u dojnic nejčastěji objevují ve chvíli, kdy nefunguje optimální zásobení energií. Nejčastěji jde o překrmování energií či negativní energenickou bilanci,“ uvedl přednášející.

Dalšími příčinami může být nedostatek některých minerálních látek, narušení poporodní fáze, vliv prostředí, například stres, a také genetické dispozice.

„Ocitnou-li se krávy po otelení ve výrazné negativní energetické bilanci, projeví se to negativně na kvalitě folikulů a výsledcích zabřezávání. Klesá hladina glukozy, kráva začne odbourávat tělesný tuk a volné mastné kyseliny (NEFA) se v játrech mění na ketolátky (BHB),“ vysvětlil Dr. Norbert Göres.

Ztráta kondice o více než jeden bod v prvních 30 dnech laktace nebo hodnoty ketolátek vyšší než 1,2 mmol/l ukazují na subklinickou ketózu, která rovněž negativně působí na vývoj folikulů.

„Čím méně je glukózy, tím menší je množství tekutiny ve folikulech. Navíc ketolátky narušují růst granulózních buněk. Po ovulaci malého folikulu se vyvíjí pouze malé žluté tělísko, které vytvoří poměrně málo progesteronu udržujícího březost.

Po umělé inseminaci je pak vyšší riziko embryonální odúmrti a resorpce plodu. Úspěšnost zabřezávání je podprůměrná,“ přiblížil řečník.

„Když klesá zásobování energií, omezuje se produkce luteinizačního hormonu a opožďuje se, případně vymizí, ovulace. To může vést ke vzniku vaječníkových cyst. Proto je třeba zlepšit zásobení energií nejlépe zlepšením managementu krmení,“ uvedl Göres.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *