Pro ovčáky velmi zdařilá akce

Vzhledem k pořádání Národního holštýnského šampionátu a charolais show, které doplnily tradiční ovčáckou expozici, nebyla na letošním třiadvacátém ročníku výstavy Náš chov o hospodářská zvířata nouze. Pokud jde o malé přežvýkavce, Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s., v Lysé nad Labem předvedl na 360 zvířat reprezentujících sedmnáct plemen ovcí a sedm plemen koz.

V expozici Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s. (SCHOK, z. s.), mohli návštěvníci vidět pět plemen s masnou užitkovostí (berrichone du cher, charollais, suffolk, oxford down, texel), jedenáct kombinovaných plemen (kerry hill, šedá vřesová, Jakob, ouessantská, bílá alpská, jurská, zwartbles, clun forest, šumavka, merinolandschaf, valaška) a romanovskou ovci řazenou mezi plodná plemena. V početné kolekci koz to byla jak plemena s mléčnou užitkovostí (bílá a hnědá krátkosrstá, anglonubijská), tak masná (burská), srstnatá (kašmírová) a zájmová plemena (waliská, zakrslá holandská).
Na tomto velmi slušném počtu se velkou měrou již tradičně podíleli chovatelé ovcí plemen clun forest a romanovská ovce, ale i chovatelé holandských zakrslých koz a anglonubijských koz, kteří uspořádali na lyském výstavišti národní šampionáty.
„Za poslední dobu jsme na letošní výstavě měli vůbec největší expozici. Do soboty se ve vyhrazených kotcích vystřídaly více než tři stovky ovcí a jednapadesát koz. Velkou měrou tomu napomohlo uspořádání čtyř národních šampionátů, a to jak pro chovatele ovcí plemen clun forest a romanovská ovce, tak i pro chovatele holandských zakrslých koz a anglonubijských koz. Navýšení počtu předvedených zvířat přispěly i elitní nákupní trhy beranů plemen zwartbles, clun forest, romanovská ovce a ouessantská ovce a stejně tak i aukční trh plemenných kozlů. Musím smeknout před kvalitou předvedených zvířat ve všech kolekcích, která tak předčila předchozí ročníky. Během konání výstavy jsme u zvířat nezaznamenali žádné zdravotní problémy, zúčastnění chovatelé spolupracovali a i přes dopravní komplikace z důvodu rekonstrukce mostu přes železniční přejezd, který je hlavní spojnicí s výstavištěm, proběhl návoz zvířat bez potíží. Nezbývá mi než konstatovat, že výstava Náš chov 2018 byla po všech stránkách velmi zdařilá,“ pochvaloval si vedoucí šlechtitel sekce koz SCHOK, z. s., Ing. Richard Konrád.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *