Protein z mušek bráněnek ke krmení?

Více než 3600 účastníků z 76 zemí se zúčastnilo 20. až 22. května mezinárodní konference již nejenom výživářské společnosti Alltech v v Lexingtonu ve státě Kentucky. Ideová konference s názvem ONE18 nabídla inovativní myšlenky ve vědě, zemědělství, lidské výživě a podnikání. Firma ONTOCYKLE ze Spojeného království nabízí první celosvětově řízený a plně automatizovaný systém na výrobu krmných bílkovin na základě chovu Black Soldier Fly neboli mouchy bráněnky (Hermetia illucens).

Výhodou chovu bráněnky je její všežravost – nevybírá si mez rostlinným či živočišným substrátem, který konzumuje. Larvy bráněnky se používají jako proteinové krmivo i potrava pro lidi, neboť tyto mušky mají obrovskou výhodu v rychlosti reprodukce. Druh je u nás znám také jako jeden z indikátorů využívaných v soudní entomologii při určování doby úmrtí oběti.

„Jako krmivo pro mouchy využíváme pivovarské mláto, odpad z výroby piva. Zaměříme se také na další vedlejší odpadní produkty – bramborové slupky z továren na chipsy a ovoce. Látku homogenizujeme a vkládáme do chovného boxu s larvami. Larvy substrát přemění na kvalitní bílkovinu obsaženou ve svých tělech a nechají za sebou výkaly – hnojivo, které lze také prodávat. Bílkovina z larev bráněnek je bohatá na esenciální aminokyseliny a je vhodná pro krmení hospodářských zvířat,“ představil základní činnost společnosti Keiran Whitaker, zakladatel a šéf společnosti ENTOCYCLE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *