Racka – ovce s rohy antilopy

Cápová ovce neboli racka je původem maďarské plemeno, které je u nás k vidění spíše v zoologických zahradách. Pozvolna se však začíná objevovat i mezi našimi chovateli, které tato ovce zaujala svým nezvyklým exteriérem připomínajícím antilopu s vlnou.*

Jedná se o primitivní hrubovlnné nenáročné a konstitučně pevné plemeno s trojstrannou užitkovostí. Ovce jsou malého tělesného rámce a vyskytují se v barvě černé (od šedé po černou) a bílé (od bílé po hnědou). Jejich smíšená splývavá vlna má sortiment E. Plemenným znakem racek jsou zejména dlouhé, vztyčené šroubovité rohy, které u původního (debrecínského) typu rostou zhruba pod úhlem 45° a zdobí hlavu obojího pohlaví. Naproti tomu rackám taranského typu rostou rohy spíše do stran. Zatímco berani je mají dlouhé v průměru 60 až 70 cm (výjimečně však mohou dosahovat až metrové délky), bahnicím narostou rohy zhruba do poloviční délky. V Maďarsku lebky s rohy využívají jako trofeje stejně, jako si u nás nechávají lovci preparovat hlavy jelení či mufloní zvěře.
Hmotnost bahnic je 45 až 55 kg, přičemž berani mohou dosahovat až 70 kg.
Velkou předností uvedeného plemene je nenáročnost a vynikající aklimatizační schopnosti.

 

 Chovný cíl plemene racka

Plodnost na obahněnou (%) Odchov do 14 dnů (%) Produkce mléka za laktaci (kg) Živá hm. jehňat ve sto dnech věku (kg) Věk pro zařazení do plemenitby (měsíce) Živá hmotnost pro zařazení do plemenitby (kg)
beránci jehničky beránci jehničky beránci jehničky
150 140 120 22 20 10-12 10-12 38 33

 

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *