Stříbrná Farma Heroutice

Ruina bez vody a elektřiny – to byl heroutický statek v době před třemi desítkami let, kdy ho milovníci koní Jana a Miloslav Perníčkovi kupovali, neboť jako jedni z mála vycítili potenciál této samoty v krásném koutě nedotčené přírody středního Povltaví. Od té doby zde odchovali 156 hříbat a společně s dcerou Janou, velmi úspěšnou jezdkyní, se stali pojmem mezi chovateli koní nejen v České republice.

Farma je již řadu let renomovaným jezdeckým a chovatelským střediskem, kde se koná nespočet akcí zaměřených na koně včetně dětských pobytů. Zásluhou zetě Lukáše, který farmu společně se svou ženou postupně přebírá, je i vyhledávaným místem konání několika desítek svatebních obřadů a oslav ročně.

Bohatá historie Farmy Heroutice, která se nachází na samotě pod lesem v malebném prostředí nedaleko Slapské přehrady, sahá až do období vlády Karla IV., kdy tu byla vybudována strategická rytířská tvrz. Později, po třicetileté válce, se z tvrze stal hospodářský objekt. Ten byl v průběhu druhé světové války vybydlen a obsazen Němci, sloužil jako cvičiště pro oddíly SS. Poté došlo k jeho poněkud nešťastnému rozdělení na dvě části, dílo zkázy dokončilo socialistické hospodaření.

Zubem času a dlouholetou neúdržbou poznamenaná zemědělská usedlost zaujala hlavně díky své poloze velké milovníky koní, manžele Perníčkovi, kteří v roce 1991 zakoupili spolu s několika hektary pozemků její polovinu, o sedm let později se jim podařilo dokoupit objekt celý.

„Život to tak někdy zaonačí. Já jsem se po dokončení studia na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy této profesi vlastně oficiálně nikdy nevěnovala. V roce 1990 jsem promovala, záhy se nám narodila dcera Jana a pak už začala fáze velkého budování tady v Herouticích. Zpočátku jsme i s desetiměsíční dcerou spali ve stanu, prostory byly neobyvatelné, bez elektřiny, před první zimou jsme si upravili alespoň jednu malou místnůstku, kterou jsme mohli obývat,“ vzpomíná na nelehké začátky Jana Perníčková.

Naštěstí oba manželé pocházejí ze zemědělských rodin, Miloslav Perníček roky pracoval jako zootechnik v neveklovském družstvu. Proto hned od počátku začali obhospodařovat prvních sedm ze současných 45 hektarů okolních pozemků, zaměřili se na výkrm drůbeže a chov mléčného skotu, nechyběli tu ani čtyři koně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *