Tradiční sestava u velkého projektu

Když se u zemědělského projektu z „dílny“ Ing. Jana Machovce sejdou společnosti AGRICO Třeboň, PKD Dačice, K-STAV, Haze či Kamír&Co, je investor pokaždé spokojen. Nové stáje či jiné stavby zaručují vysokou užitkovost a produktivitu práce, lepší ekonomické ukazatele a požadované welfare zvířat. To očekává i ZVOZD Horácko Opatov od modernizace své farmy v Předíně na Třebíčsku, na níž se uvedené firmy podílejí. Bude zde soustředěno všech 800 dojnic a přibližně 600 kusů mladého skotu.

V současnosti je v provozu nový pavilón pro 298 dojnic, kruhová dojírna, zrekonstruovaný původní kravín K 96 pro dojnice stojící nasucho a dvě železobetonové jímky Wolf na veškeré odpadní vody a močůvku. Zbývá dobudovat druhý identický pavilón pro dojnice z opačné strany dojírny, odchovnu mladého skotu, silážní žlaby a centrální hnojiště. Modernizace celé farmy by měla být dokončena do dvou let.

Nová hala dlouhá téměř 82 m a široká 31 m pro maximálně 298 produkčních dojnic (308 ustájovacích míst) vychází z požadavků kladených na volné stelivové ustájení dojnic v lehacích boxech. Krávy jsou ustájeny ve čtyřech skupinách podle reprodukčního cyklu a užitkovosti (tři skupiny po 75 kusech a jedna se 73 kravami). Objekt je řešen jako šestiřadá průjezdná stáj se dvěma pohybovými (hnojnými) chodbami, dvěma krmišti a průjezdnou krmnou chodbou situovanou v podélné ose stáje. Systém branek a přeháněcí chodba umožňuje snadné přehánění dojnic do dojírny v sousedním objektu.*

Více se o modernizaci farmy v Předíně dočtete v Zemědělci č. 48.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *