Včelařům došly náboje

Při pěstování plodin je důležitá ochrana, ale také opylení. Výrobcům pesticidů, pěstitelům i včelařům by mělo jít o stejnou věc. Předpokladem je neustálý kontakt mezi všemi zúčastněnými stranami a cílem je dobrý výnos pro včelaře i pěstitele. V neposlední řadě i zdravé potraviny. Jenže otravy včel i úhyny včelstev jsou spíše na vzestupu. Včelařům jakoby došly náboje - i přes vzornou aplikaci varracidů včelstva padají.

 

 

 

 

Na již pátém setkání včelařů sdružených kolem internetové aplikace VMS (Varroa Monitoring System), které se konalo 6. ledna na Mendelově univerzitě v Brně zaznělo, jak je stále těžší a těžší udržet a vyzimovat zdravá včelstva. Mnozí zúčastnění včelaři při zimní kontrole již zjistili, že přišli o třetinu včelstev. Zdá se, jakoby prostředí bylo stále agresivnější – tlak roztočů, viróz, nosematózy se stupňuje. Stresujících faktorů pro včely je více a zřejmě jich přibývá. Jsou jimi i moderní pesticidy.

 

 

RNDr. Tatiana Čermáková z Ústavu včelařství v Liptovském Hrádku informovala o rizikových  faktorech aplikace přípravků na ochranu rostlin ve vztahu opylovatelům.

 celý článek bude publikován v  týdeníku Zemědělec.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *