Venkovní prostor u „Háčka“ pro masná plemena skotu

V rámci veletrhu Animal Vetex 2014 byla plocha u pavilonu H vyhrazena pro ustájení masného skotu. Zvířata masných plemen sklidila velký zájem zejména laické (ale samozřejmě i odborné)veřejnosti. Slyšeli jsme jen chválu, jak jsou zvířata krásná a úžasná, které zbarvení je nejhezčí a které zvíře je největší nebo které z telat nejroztomilejší.

Obdivu návštěvníků se těšilo 56 zvířat 17 plemen. Ze statku Mitrov, a. s., přivezli čtyři zvířata plemene aberdeen angus, a to jalovice Zolu a Zitu z Mitrova narozené v lednu 2013 a krávu (Stefi z Habří, nar. 16. 4. 2009) s teletem, jalovičkou Andulkou z Mitrova, která se narodila letos 12. ledna.

Dvacet dva zvířat přijelo ze školního zemědělského podniku Žabčice Mendelovy univerzity v Brně. Přivezli plemena red angus (krávu a jalovice), blonde d´Aquitaine (krávu s teletem), dvě krávy plemene bruno d´Andorra, jalovici a krávu hereford, zvířata charolais (po dvou jalovice a krávy), masný simentál (dvě krávy a jalovice), salers (kráva s teletem a jalovice),  krávu s teletem plemene piemontese a rouge des prés (kráva s teletem).

Jedno z nejmladších plemen chovaných v naší republice – plemeno wagyu, přivezli z chovu Wagyu farma Müller z Pardubic. Býk Uwagus ERC ET se narodil prvního ledna 2011 v Pardubicích.

Všechna ostatní zvířata předváděná v expozici masných plemen skotu přijela z Montážně obchodní firmy, s. r. o., Bučický Mlýn z blízkosti Rožďalovic na Nymbursku. Přivezli čtyři zvířata plemene aubrac (dvě jalovice a kráva s teletem), tři bazadaise (jalovice a kráva s teletem), dvě bruno d´Andorra (kráva s teletem – krávy tohoto plemene, které vystavovala Mendelova univerzita, pocházejí také z Bučického Mlýna), pět zvířat plemene gasconne (po dvou jalovice a krávy a plemenný býk ZGS 085 As de Cap), jalovici plemene highland jménem Veverka MOF, pět limousin (dvě jalovice a kráva Belinda s dvěma telaty, dvojčaty jalovičkami Anetou MOF a Aničkou MOF narozenými 9. ledna 2014), pět parthenaise (plemenný býk ZPA 003 Batailleur, dvě jalovice a kráva s teletem) a čtyři zvířata plemene vosgienne (dvě jalovice a krávu 8841151888 FR Canaille s teletem 740264021 CZ Alf MOF, jež se narodilo 16. února letošního roku).*

 

Podrobněji v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *