Šampiónem charolais show se stal mladý býk

V sobotu 6. října 2018 se na výstavišti v Lysé nad Labem konal 5. ročník speciální charolaiské výstavy. Soutěžní přehlídky se zúčastnilo 39 zvířat a soudcoval ji francouzský judge Simon Perrot. Hodnotil zvířata v několika kategoriích a na závěr vybral absolutního šampiona výstavy.

Soutěžními kategoriemi byly: telata narozená 1. 10. 2017 – 30. 6. 2018 bez rozdílu pohlaví, dále jalovice rozdělené do skupin podle věku, a to jalovice narozené mezi 1. 10. 2016 – 30. 9. 2017 a na starší jalovice narozené od 1. 10. 2015 do 30. 9. 2016. Další kategorií byly krávy, které musely být naposledy otelené v kontrolním roce 2018 (po 1. 10. 2017) a patřily sem jednak skupina prvotelek a krav na druhém teleti, a dále skupina krav na třetím a dalším teleti. Samostatně byli hodnoceni plemenní býci registrovaní v roce 2018. Zajímavou kategorií byla rovněž chovatelská skupina, tedy skupina zvířat zařazených minimálně do dvou soutěžních kategorií z jednoho chovu s minimálním počtem tří zvířat.

Judge rozhodl tak, že se nejlepšími telaty staly Dalila z Meziboří (Ing. Vlastimil Hatlák, Meziboří), Dorka Agrochyt P (Agrochyt s. r. o., Mohelno) a Diana z Prosíček (Jaroslav Velát Jaroslav, Horní Prosíčka). Mezi mladšími jalovicemi zvítězila Darinka Agrochyt (Agrochyt s. r. o., Mohelno), druhá byla Camelie ze Statku (Ing. Jan Zuzánek, Bernartice) a třetí Dáša Agrochyt, (Agrochyt s. r. o., Mohelno).
Starší jalovice měly vítězku z Měcholupské zemědělská a. s. a byla to Belinda Měcholupská ET, druhá skončila Barbora ze Statku ET (Ing. Jan Zuzánek, Bernartice) a třetí Bofronka z Týniště (TFARMA spol s. r. o., Týniště).
Kategorie krav měly vítězku z Meziboří – Tara z Meziboří, druhá byla Zonka Měcholupská (Měcholupská zemědělská a. s.) a třetí Zorinka z Prosíček ET V (Jaroslav Velát, Horní Prosíčka).
Nejlepší mezi letos registrovanými plemennými býky Démon Agrochyt PP (Agrochyt s. r. o., Mohelno). Druhým nejlepším byl Dudek z Meziboří (Ing. Vlastimil Hatlák, Meziboří) a třetí Disk Měcholupský P (Měcholupská zemědělská a. s.).
Do soutěže chovatelských skupin se přihlásili chovatelé z Agrochytu s. r. o., Mohelno – nakonec byli první, Ing. Vlastimil Hatlák z Meziboří skončil se svými zvířaty druhý a třetí byla chovatelská skupina Měcholupské zemědělská a. s.

Zlatým hřebem bylo vyhlášení absolutního šampióna výstavy, jímž se stal plemenný býk Démon Agrochyt PP a rezervní šampiónkou výstavy pak Dalila z Meziboří.
V neděli Charolais show pokračoval již tradiční soutěží Junior teamu v kategoriích vodičů do 15 let a nad 15 let. Mezi mladšími zvítězil Libor Polák, následován Eliškou Zuzánkovou a Martinem Chytkou. Speciální cenu získal Jan Zuzánek.
Starší kategorii vyhrál Andrej Hliboký, o druhé místo se dělily Květa Lóžiová a Nela Sršňová a třetí byl Lukáš Slavík.*

Podrobněji v časopisu Náš chov 11/2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *