Živá prasata i finalizovaná produkce

Záměrem letošního vystoupení Svazu chovatelů prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně bylo samozřejmě představit základní mateřská a otcovská plemena, včetně otcovských linií, využívaných v národním šlechtitelském programu. Současně ale také propagovat kvalitní české vepřové maso a přiblížit zejména laické veřejnosti všechny aspekty výroby tradičního finálního produktu, který i přes snižující se soběstačnost stále významně promlouvá do celkové spotřeby masa.

Na sestavení expozice prasat, kterou připravila společnost CBS – Czech Breeding Services s. r. o. ve spolupráci se Svazem chovatelů prasat se podíleli čtyři vystavovatelé, a to pořadatelská společnost CBS – Czech Breeding services s. r. o. (chov Bouzov – Podolí), ZD Rosice u Chrasti (chov Radim a Zájezdec), Farma Oryx spol. s r. o., Služovice a Chovservis, a. s. (chov Radostov).
„Společnost CBS-Czech Breeding Services s. r. o. Podolí je tradičním partnerem Národní výstavy hospodářských zvířat. Stejně tomu bylo i letos, kdy se v expozici o celkovém počtu třiatřiceti prasat podílela polovinou zvířat. Ze svého genetického centra, který má status chovu prostého PRRS, APP, mykoplazmy, dyzenterie a sípavky, poskytla jak kolekci prasniček v zastoupení plemen české bílé ušlechtilé (ČBU), duroc (D) a dále kříženek F1 generace (ČBU x ČL), tak i kanečky reprezentující mateřská plemena, respektive české bílé ušlechtilé, ale i otcovskou populaci, respektive česká landrase (ČL), duroc a pietrain (Pn), včetně hybridní kombinace H48 – bílé otcovské x pietrain (BO x Pn). Na zbývající polovině se podílely ZD Rosice u Chrasti, které ze svého chovu vystavovalo kance plemene duroc a bílé otcovské, dále Farma Oryx spol. s r. o., Služovice, která se prezentovala kanečky i prasničkami plemen pietrain a česká landrase. Plemenná zvířata zde dělají na vysoké úrovni, v chovu mají vedle klasicky zbarveného i bílého pietraina, který náleží k německému typu rámcovějších a větších zvířat. Posledním vystavovatelem byla akciová společnost Chovservis, která ze svého šlechtitelského chovu v Radostově poskytla kolekci dvou přeštických černostrakatých prasniček. Vystavená kolekce prasat ukazuje možnosti národního šlechtitelského programu a pro zájemce může být vodítkem pro výběr plemenného materiálu. I když z hlediska počtu je expozice prasat malá, Národní výstava hospodářských zvířat v Brně je jednou z mála výstav v Evropě, kde se živá prasata vůbec objeví. Vzhledem k aktuální hrozbě v podobě afrického moru prasat je totiž většina výstav naprosto bez prasat,“ konstatoval ředitel Svazu chovatelů prasat Ing. Jan Stibal.
Více se dočtete v aktuálním čísle týdeníku Zemědělec.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *