Známka monitorující zvířata

Významná část programu konference ONE18 společnosti Alltech se věnovala podpoře inovací a podnikání ve všech odvětvích zemědělství. V tomto duchu vznikl před dvěma lety „Pearse Lyons Accelerator“ – inkubátor nabízející unikátní příležitost pro začínající firmy. Firma Alltech nabídla několika zástupcům vznikající společnosti možnost vystoupit a představit svůj projekt na konferenci před širokým mezinárodním publikem. Rakouská společnost Smartbow GmbH se dostala do Lyonsova akcelerátoru, když nabídla neobvyklou ušní známku se snímačem SMART, ten monitoruje činnost a polohu každého zvířete. Poskytuje chovatelům informace pro spolehlivá rozhodnutí.

Ušní známky, na rozdíl od všech ostatních systémů identifikace zvířat, zůstávají na zvířatech od narození až po jejich vyřazení. Pokusy o obohacení klasických ušních známek o další funkce umožňující aktivní sledovatelnost zvířat byly zatím zpravidla neúspěšné. Hlavním důvodem byl nedostatek energie po dobu životnosti známky tedy i dobu života skotu. To je již ale minulost.

Firma Smartbow GmbH z Rakouska uvedla na trh ušní známku Life, kterou lze použít jak pro základní označování skotu spojené s ústřední evidencí, tak sledování pohohy zvířat v reálném čase nebo monitoring zdravotního stavu. Vzhledem ke své nízké hmotnosti se mohou tyto ušní známky použít již od narození telete. Mohou pak celý život zvířete shromažďovat potřebná data.  Jednotlivá zvířata mohou být lokalizována pomocí integrovaných LED diod i v případě, že jsou součástí větších skupin. Funkce jsou dostupné jak ve stájích, tak na pastvinách neboť zdroj napájecí energie pro každou známku vydrží několik let.

Pokud jde o technické řešení, ušní známka je osazena aktivním RFID čipem, který je schopen sám vysílat svou frekvenci. Aktivní RFID čipy kromě svého identifikačního čísla mají prostor pro další informace, které (na podnět obdobný výzvě pro identifikaci) dokážou ukládat nebo odeslat spolu s identifikačním číslem.*

Komentáře ke článku 4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *