19.12.2019 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmový chov daňků v Česku

Farmový chov je relativně novým a dynamicky se rozvíjejícím odvětvím živočišné výroby nejen na území České republiky. Nárůst početních stavů farem úzce souvisí s faktem, že produkce zvěřiny, tedy masa lovených volně žijících zvířat, nedostačuje k pokrytí současné poptávky. Dančí maso se těší rostoucí oblibě nejen díky výtečným organoleptickým vlastnostem, ale také pro vysokou nutriční hodnotu s nízkým obsahem tuku.

Za kolébku farmových chovů dančí zvěře je považován Nový Zéland, kde se od roku 1970 chovatelé zabývají kvalitou plemenných zvířat. O úspěšných padesáti letech chovu svědčí pokroky v oboru inseminace a embryotransferu, jež se dostaly na vysokou úroveň, srovnatelnou s úrovní řízené reprodukce skotu či prasat. Novozélandské farmy se ale primárně věnovaly a věnují produkci masa, dalšími produkty jsou panty a zralé parohy.

Na území České republiky se první farmový chov jelenovitých objevil v roce 1983, ale větší nárůst farem u nás nastal až po roce 1989. K nárůstu počtu farem přispěla především vyšší poptávka po zvěřině, ale také snaha využít zemědělskou půdu, která se nehodila k intenzivnímu hospodaření. K významnému rozmachu přispěla novela zákona (zákon č. 166/1999 Sb.), která umožnila zvěř na farmách chovat jako hospodářská zvířata. Počty farem stále stoupají a kromě chovných zvířat roste také produkce kvalitního masa, které svým nutričním složení splňuje nároky moderní výživy. Dalším benefitem je deklarace věku zvířete, původu masa, ale také určitá garance kvality a související bezpečností produktu, která je neustále kontrolována veterinárním dozorem. Neméně důležitou výhodou farmových chovů je možnost dodávek čerstvé suroviny po celý rok bez omezení.

Ve většině zemí světa je cena masa z farmových chovů vyšší než cena masa z odlovu z volné honitby. Velkou roli v oblíbenosti a ceně masa hraje především již zmiňovaná kvalita produktu, znalost původu a zdravotního stavu.

Faremně chovaným daňkům musí být zajištěn nepřetržitý přístup k napajedlům nebo jim musí být voda každý den v odpovídajícím množství podávána. Kvalita krmné dávky se odráží během celého roku na chovatelských výsledcích. Nejen krmná dávka, ale komplexní péče, která zahrnuje například i zoohygienu, je pro kvalitní chov nepostradatelná.*

Ing. Eliška Friedbergerová, Ing. Lenka Hanusová, Ph.D., doc. Ing. František Lád, CSc., JČU České Budějovice

Podrobněji v časopisu Náš chov 1/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down