Minimalizace tepelného stresu u skotu

Tepelný stres samozřejmě patří mezi nežádoucí faktory, které ovlivňují welfare zvířat, jejich zdravotní stav, reprodukci, produkci a tím i ekonomiku chovu. Cíl chovatele by měl být zabránit tepelnému stresu u zvířat. Odpovídající welfare zvířat lze tak v období vyšších teplot zajistit zkrmováním kvalitní a vhodné sezónně upravené krmné dávky, dostatkem pitné vody, ale také využíváním dostupných technologií a znalostí vhodných metodických postupů.

Důležité je, aby v období vysokých teplot byla předkládána i správná krmná dávka (KD), která by neměla obsahovat příliš vysoký podíl sena či jiných krmiv s vysokým obsahem vlákniny. V neposlední řadě je důležité KD obohatit o vitamíny, pufry, antioxidanty a vhodné minerální látky (Ca, P, Mg, Na, K, Fe, Se, Zn, Mo), jejichž navýšení může být až o čtvrtinu oproti standardu. Spolu s ideálním složením KD a vhodným dávkováním KD je důležitý přísun vody. Zvířata musí mít nepřetržitý přístup k čisté a čerstvé vodě, která by měla mít teplotu kolem 10 °C.

Chovatel se musí zaměřit také na vhodné stájové a venkovní podmínky chovu skotu. V případě venkovních prostor je nezbytné zajistit dostatek stinných ploch, odpovídající tepelnou izolaci stropů, větrací systémy a zřizovat systémy na ochlazování zvířat formou kapalných a evaporačních zařízení.

Mezi základní technologické vybavení stájí patří větrací systémy. Nucená ventilace je zabezpečení proudění vzduchu s využitím ventilačních vzduchotechnických zařízení. Ventilátory ve stájích rozproudí vzduch a ten po setkání s přehřátým tělem zvířete odebírá jeho teplo. Jejich rozmístění je důležité s ohledem na jejich velikost a schopnost výměny vzduchu na m3. Nežádoucí je u ventilátorů přílišná hlučnost, která může způsobovat zvířatům stres. Upravit vzduch na požadovanou teplotu lze také např. klimatizací. Ta, oproti vzduchotechnickým zařízením, řeší pouze teplotu a vlhkost v daném místě a její investiční i provozní náklady jsou tak vysoké, že jejich realizace není výhodná.

Zvířata ve stáji lze ochlazovat i vodou. Sprchové nízkotlakové systémy na přímé ochlazování zvířat jsou v současné době doplněny i o chlazení ventilátory, přičemž tato kombinace dokáže zajistit požadované a účinné ochlazení v kratším časovém úseku.

Správný chovatel by měl eliminovat možný vznik tepelného stresu u zvířat a využívat maximální možná preventivní opatření, která by tomuto problému předcházela. Možností, jak na technická opatření, která vyžadují finanční vklad dosáhnout, je i využití růžných dotačních podpůrných programů.*

Ing. Marie Gaislerová, Ph.D., Ing. Veronika Koukolová, Ph.D., doc. Ing. Petr Homolka, CSc., Ph.D., Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Praha-Uhříněves, oddělení Výživy a krmení hospodářských zvířat, Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, katedra mikrobiologie, výživy a dietetiky

Podrobněji v časopisu Náš chov 7/2021.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down